Parawany spawalnicze


Przezroczyste parawany spawalnicze mają za zadanie chronić, podczas procesu spawania łukiem elektrycznym. Zatrzymują szkodliwe dla ludzi promieniowanie, a także tworzą bezpieczne stanowisko pracy spawacza.

Parawany spawalnicze w wersji podstawowej mają postać ramy z kółkami. Na tejże ramie zamocowana jest przezroczysta rama spawalnicza czyli tak zwany ekran spawalniczy. Dzięki kółkom przesuwanie jest ułatwione, a zamontowana blokada pozwala unieruchomić taki ekran. Zdarza się, że potrzebne są większe wymiary parawanu. Wtedy można doposażyć go w dodatkowe ramiona, które dzięki temu, iż są ruchome, pozwalają prawie zamknąć przestrzeń spawania.

Materiały, jakie są wykorzystane do wypełnienia parawanów spawalniczych, chronią przed bardzo szkodliwym promieniowaniem. Symbol normy ISO 25980, wytłoczony na każdej kotarze, jest tego potwierdzeniem. Ekrany spawalnicze różnią się przezroczystością. Ich kolory oznaczają ile światła widzialnego przepuszcza dany materiał. Zaczynając od koloru czerwonego, który jest najbardziej przezroczysty, a jednocześnie przepuszcza najwięcej światła, następnie kolor brązowy, zielony z połyskiem i na końcu kolor zielony matowy, który przepuszcza najmniej światła widzialnego.

Parawany spawalnicze to świetna ochrona dla osób pracujących w bliskim otoczeniu stanowiska spawalniczego. Skutecznie wywiązuje się z zadania tłumienia i ograniczania rozbłysku podczas spawania łukiem elektrycznym. W 100% zatrzymuje szkodliwe dla ludzi promieniowanie ultrafioletowe, podczerwone, a także światło niebieskie. Aby oddzielić sąsiadujące stanowiska spawalnicze stosuje się parawany w kolorze zielonym matowym. Jak wiemy, nie przepuszcza on światła widzialnego. Promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone tłumione sia niemal całkowicie, a dokładnie w 99.99%, co sprawia, że jest on bardzo skuteczny w ochronie ludzi wykonujących prace spawalnicze. Jeśli chodzi o odbicie promieniowania w kierunku spawacza, to wraca do niego zaledwie 10%. Warto przed zakupem sprawdzić, czy parawan spełnia normy ISO, co jest gwarantem bezpieczeństwa pracy.